Na co si dát pozor při prodeji?

Prodej nemovitosti bez realitky – jak správně zvážit, jestli na prodej stačíte sami

Prodat byt nebo dům není jen tak. Alespoň tak to slýcháme od realitních makléřů, kteří samoprodej z naprosto logických důvodů nemohou doporučit. Je to ale opravdu tak těžké, abyste si s tím nemohli sami poradit? Ať už je vaší motivací pro zahájení prodeje bez pomoci realitní kanceláře touha vyhnout se platbě provize, nebo jednoduše nedůvěřujete makléřům, povíme vám, jak postupovat, na co si dát pozor a kdy už raději vyhledat pomoc odborníka. Sami si pak můžete zvážit, jestli se opravdu vyplatí podstupovat celý proces prodeje „na vlastní pěst“ nebo je případná provize RK adekvátní.

Ještě než se do prodeje na vlastní pěst pustíte, je třeba zvážit své časové možnosti. Zatímco při prodeji s realitní kanceláří se o mnoho věcí postará makléř, při prodeji bytu, domu nebo stavebního pozemku bez realitky máte vše na starost sami. Je třeba počítat nejen s časem, který strávíte přípravou nemovitosti na prodej, ale následně i s prohlídkami zájemců a zajištěním právních náležitostí. Pokud jste už teď maximálně vytížení, měli byste zvážit, jestli na prodej sami stačíte, případně jestli nebude lepší obrátit se přece jen na odborníka v realitách, který ví, na které věci si v procesu prodeje dát pozor a může Vám spoustu času uspořit.

Kromě úspory času je pak jistě také nutné započítat i ztracené zisky, o které přijdete kvůli investici vlastního času. Jednoduše kolik peněz jste mohli za stejný investovaný čas vydělat jinde nebo kolik času jste mohli relaxovat, což stejně budete muset, abyste dnešní stresový život zvládli.

Příprava: Zajištění právních náležitostí při prodeji nemovitosti bez realitky

Prodej nemovitosti zahrnuje hned několik právních úkonů, u kterých se nevyplatí chybovat. V lepším případě ztratíte svůj čas, v tom horším i peníze, nebo dokonce vlastnická práva na nemovitosti.

Kontrola v katastru nemovitostí

Jestliže máte v plánu prodat pozemek, byt nebo dům bez realitky, ještě před zahájením celého procesu je vhodné nahlédnout do katastru nemovitostí. Ačkoli asi většinu informací znáte, určitě se vyplatí zkontrolovat věcná břemena, předkupní nebo zástavní práva – a pokud řešíte prodej pozemku bez realitky, tak i na přesnou polohu a umístění dané nemovitosti (oplocení totiž ne vždy kopíruje skutečné hranice pozemku).

Odhad ceny nemovitosti

Špatně stanovená prodejní cena je jednou ze základních chyb při prodeji a může vést k značné časové nebo i finanční ztrátě. Příliš vysoká cena zpomalí prodej a stejně se zřejmě nevyhnete dodatečnému zlevňování. S nízkou cenou zase přijdete o část možného výdělku a současně můžete odradit některé kupující, kterým bude špatně nastavená cena připadat podezřelá.

Proto se většinou vyplatí nechat si nemovitost odhadnout odborníkem, který se nemovitostem věnuje a přesně ví, podle čeho cenu určit. Využít můžete tržní odhad nemovitostí, který standardně provádí realitní makléř nebo jiný specialista na nemovitosti. Alternativně můžete zvolit znalecký posudek, který provede soudní znalec. Ten při své práci prostupuje více do hloubky a kromě lokality nebo typu stavby kontroluje i technický stav nemovitosti, což je vhodné zejména při prodeji staršího domu. Jeho činnost je však nákladnější.

Propagace

Jedním z těch složitějších úkolů, které vás při samoprodeji čekají, je správná příprava nemovitosti na prodej a její následná propagace. Určitě je vhodné spojit síly s profesionálním fotografem, který se na nemovitosti specializuje a ví, jak prostor správně nasvítit, co zachytit a které vybavení či osobní předměty by naopak měly zůstat očím potenciálních zájemců skryty. Kvalitní fotky nebo i videa zaujmou a nenechají vaši nemovitost bez povšimnutí. Záležet si ale dejte i na přípravě inzerátu, který by měl obsahovat všechny důležité informace.

Příprava prohlídek

Pokud je váš inzerát úspěšný, připravte se na množství telefonátů a e-mailů. Je dobré být zájemcům k dispozici každý den – ideálně i o víkendech. Tím jim dáte najevo, že jsou pro vás opravdu důležití a že jim chcete vyjít vstříc. Dalším bodem už budou samotné prohlídky nemovitosti, kterým by měla předcházet pečlivá příprava. Shromážděte si podklady, které by potenciální kupce mohly zajímat a připravte se na všechny možné otázky. Čím lépe svou nemovitost odprezentujete, tím vyšší bude vaše šance na úspěšný prodej. Podle některých výzkumů můžou rozhodovat i drobné detaily. Např. vůně čerstvě upečeného koláče vytváří v bytě příjemnou atmosféru a může tedy i neočekávaně zvýšit jeho hodnotu.

Samozřejmě však platí, že pokud prodáváte byt ve velmi žádané lokalitě, nemusíte zejména v dnešní době potenciálním kupujícím příliš nadbíhat a spíše je vhodné se pak zaměřit na oddělení zrna od plev ještě před prohlídkou.

Ochrana práv správně sepsanými smlouvami

Našli jste pro svou nemovitost toho pravého zájemce? Gratulujeme k úspěšnému splnění hlavního úkolu. Povinnosti ovšem ještě nekončí. Ochraňte svá práva rezervační a kupní smlouvou. Obě smlouvy chrání prodávajícího i kupujícího a určitě se nevyplatí jejich přípravu jakkoli podceňovat. Pozor si dejte i na jejich obsah. Internet se sice hemží volně dostupnými vzory, ty ale nikdy neošetří specifika konkrétní nemovitosti. Kromě toho mohou být zastaralé a plné chyb, protože nikdy neznáte jejich autora.

Proto je lepší se do přípravy smluv nepouštět samostatně, ale raději tento úkon svěřit do rukou odborníkům.

Úschova peněz

Advokát, se kterým budete spolupracovat na přípravě smluv, se může postarat i o úschovu peněz. Ani tento krok se nevyplácí obcházet, protože zase chrání kupujícího a vám přidává na důvěryhodnosti. Advokátní úschova spočívá v uložení kupní ceny na speciální účet, který za tímto účelem zřídí vybraný advokát. Tam celá částka čeká do převodu vlastnického práva v katastru nemovitostí, až poté je převedena na účet prodávajícího. Cílem je, aby prodávající ani kupující v jednu chvíli nedisponovali současně penězi a vlastnickými právy na nemovitosti. Tím jsou obě strany chráněny před jakýmkoliv podvodem.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Po splnění všech předchozích bodů přichází na řadu návrh na vklad do katastru nemovitostí. I tady je potřeba pořádná dávka pozornosti, protože každá chyba může vést k vrácení žádosti (návrhu) a jejímu novému podávání. Proto si ohlídejte všechny náležitosti a nezapomeňte přiložit kupní smlouvu. Správní poplatek za podání návrhu činí 2 000 Kč.

Tip: Nezapomínejte, že se s prodejem nemovitosti pojí také povinnost obstarat si energetické štítky. Konzultace s odborníkem je vhodná.

Daňové povinnosti aneb předáním nemovitosti to nekončí

Pokud jste úspěšně předali klíče od domu novému majiteli a došlo k převodu vlastnických práv na katastru nemovitostí, nezbývá než pogratulovat k úspěšnému dokončení celé mise. Ještě poslední věc ale čeká – splnění daňových povinností. Zvláštní daň z prodeje nemovitých věcí byla zrušena, ale stále se v určitých případech hradí klasická daň z příjmu prodeje nemovitosti, která se platí ve výši 15 % ze zisku, tedy z rozdílu prodejní a pořizovací ceny. Existují ovšem výjimky, kdy daň neplatíte. Základní výjimkou je, že nemovitost vlastníte déle než 5 let, případně jste ji v přímé linii zdědil. Druhá výjimka se vztahuje na případy, kdy utržené peníze nejpozději do jednoho roku od prodeje investujete do vlastního bydlení (ať už jde o koupi, nebo rekonstrukci).

Budeme vám krýt záda při prodeji nemovitosti

Pokud se bez problémů orientujete v hlavních bodech problematiky výše, pak na prodej bez realitky jistě stačíte. Pokud jste došli k závěru, že prodej přenecháte odborníkům, pak nás neváhejte kontaktovat. Příprava všech smluv a podkladů, advokátní úschova nebo návrh na vklad do katastru nemovitostí, propagaci, prohlídky, poradenství….to vše náš tým DOBRÉHO MAKLÉŘE zajistí.

Máte na nás nějaký dotaz?

Vaše dotazy rádi zodpovíme. Nevájte se nás zeptat.
Napište nám
Chci prodat