Prodej bytu v Praze

Možná si říkáte, že prodej bytu v Praze se nemůže lišit od prodeje bytu v jiných regionech. Pravidla jsou samozřejmě stejná pro všechna města, nicméně pražský realitní trh má svá specifika, která je třeba mít na paměti.

O realitním trhu v Praze nejčastěji slýcháme především v souvislosti s vysokými cenami, za které jsou byty v metropoli nabízeny. To pro vás jako pro prodejce může představovat určitou výhodu, protože za svou nemovitost dostanete částku, které ve většině ostatních regionů nedosáhnete. Nicméně to může u některých prodávajících vyvolat představu, že si za byt mohou říct prakticky jakoukoliv částku. Což je ovšem velká chyba, a to z těchto důvodů.

Pod vlivem dojmu, že v Praze se prodá všechno a za jakoukoli částku, můžete cenu bytu neúměrně navýšit. Pak ovšem nelze počítat s tím, že by se zájemci hrnuli. A co je horší, nevyužijete moment zajímavé novinky na trhu, kdy je největší pravděpodobnost prodeje za vysokou cenu. Čím déle budete nabízet, tím více bude vaše nemovitost ztrácet na atraktivitě a často nepomohou ani slevy, protože zájemci již budou byt z inzerce znát a budou si říkat, že je zde něco špatně, když se tak zlevňuje. Druhou situací, ne příliš častou, je naopak podhodnocení částky, kterou za byt požadujete. Pak za svou nemovitost nezískáte adekvátní obnos, což je samozřejmě škoda.

Řešením je nechat si byt, respektive jeho cenu, odborně odhadnout. To zvládne každý zkušený realitní makléř dobře obeznámený s pražským realitním trhem. Pokud navíc při prodeji bytu využijete jeho služby, budete mít u většiny realitních kanceláří odhad zdarma. Jinak si připravte částku v řádu několika tisíc korun.

Zajímavá může být informace, že byty se prodávají lépe v některých ročních obdobích či měsících – bývá to druhý kvartál roku a přispívá k tomu mj. pěkné počasí, při kterém fotky nemovitosti více vyniknou.

Dalším aspektem, který prodej bytu v Praze odlišuje od prodejů v ostatních regionech, je rychlost, s jakou nemovitosti z trhu mizí. O byty v hlavním městě je velký zájem. Důvodem je nejen fakt, že se do Prahy stěhuje stále více lidí, ale i skutečnost, že dostupných bytů není v hlavním městě tolik.

Nejrychleji se prodávají malé byty, tedy garsoniéry, 1+kk a 2+kk. Důvody jsou jasné – tyto byty jsou ideální jako startovní bydlení pro mladé jedince či páry. Mají o ně zájem ale i starší lidé a dvojice, které už nechtějí obývat rozlehlý byt. A nakonec jsou to samozřejmě investoři, kteří do malých bytů ukládají své peníze a pak je pronajímají. U větších bytů musejí většinou prodejci čekat o pár týdnů či měsíců déle. V průměru se pražské byty prodávají přibližně do 3 měsíců od zveřejnění inzerátu.

O rychlosti, s jakou se byt prodá, rozhoduje kromě jeho rozlohy i řada dalších faktorů. Lépe se prodávají byty v lukrativních lokalitách centra a širšího centra Prahy, rychlosti prodeje pomáhá i blízkost stanice metra. Co se týče bytu samotného, ideální je, pokud je ve vyšším podlaží s výtahem, v udržovaném bytovém domě a v klidné ulici.

Usnadnit prodej bytu může i dobrá prezentace nemovitosti. I když řada prodávajících psaní inzerátů podceňuje, je třeba si uvědomit, že pro případného zájemce je inzerát vůbec prvním setkáním s bytem. A proto se vyplatí udělat jej co nejatraktivnější a zahrnout do něj dostatek informací.

Pokud prodáváte byt „svépomocí“, tedy bez realitní kanceláře, projděte si co nejvíce profesionálních inzerátů, abyste měli představu o jejich podobě. V případě, že využíváte služeb realitní kanceláře, se o propagaci bytu nemusíte starat, ostatně jako o řadu dalších aspektů, které s prodejem bytu souvisejí (vyhledávání a prověřování zájemců, příprava bytu na prohlídky, profesionální nafocení, příprava smluv apod.).

Zvláštní případy: Prodej bytu s hypotékou nebo prodej družstevního bytu

Družstevní byty se prodávají v průměru o 15 % levněji než byty v osobním vlastnictví. Existuje však možnost, jak můžete prodat družstevní byt téměř za stejnou cenu jako byt v osobním vlastnictví. Zkuste se s družstvem domluvit na písemném potvrzení, že do roka bude možné byt převést do osobního vlastnictví. Pokud takové potvrzení budete mít, můžete cenu družstevního bytu navýšit.

Jestli se byty převedou do osobního vlastnictví nebo ne, záleží na členské schůzi bytového družstva. Většinou je velká šance, že se převod do osobního vlastnictví podaří úspěšně provést. Družstva v současné době spíše zanikají a mění svou strukturu na SVJ (Společenství vlastníků jednotek). Nicméně i tak existují pravidla, kdy je možné byt do osobního vlastnictví převést, a kdy naopak ne.

Základním pravidlem je, že nájemník (člen bytového družstva), který žádá o převedení bytu do osobního vlastnictví, nesmí mít žádný závazek vůči družstvu. To znamená především splacení anuity a všech svých závazků.

I přesto, že máte vůči družstvu vše splaceno, neznamená to automaticky, že vám vzniká nárok na převod do osobního vlastnictví. Pokud nebudou členové družstva souhlasit s převedením, nemůže se uskutečnit.

Potřebujete poradit, jak postupovat při prodeji bytu? Chystáte se na prodej, ale nechcete vše zařizovat sami z jakýchkoliv důvodů? Nechte si poradit od nás, zajistíme vám zkušeného realitního makléře, který vás celým procesem provede a vy se tak nebudete muset o nic starat. Váš DOBRÝ MAKLÉŘ.

Máte na nás nějaký dotaz?

Vaše dotazy rádi zodpovíme. Nevájte se nás zeptat.
Napište nám
Chci prodat